HAKK'A YÖNELEMEYEŞİMİZ - (TEFEKKÜR)

HAKK'A YÖNELEMEYEŞİMİZ - (TEFEKKÜR)

HAYRIN ANAHTARI

  Bir türlü açamadığımız gönül kapısı,açıldığında ise anlık olup tekrar kapanan  kapı pas tutmuş olmalı; yada esnemiş.(dünya sevgisinden)

   Peki bu kapıyı açaçak anahtar nerededir?Kaybettik mi bir yerde?Haydi araylım onu,vaktimizi ona da ayıralım.Adı:Tefekkürdür.Tüm sıkıntıların kilidini açar.Bak belki çantandadır. Birhayli karışık olan çantanda;hani içi emellerle,kariyer sevdasıyla doldurduğun çantanda belki oda bulunmaktadır.Birde taşırırken omuzlarına en çok yük olan şey;nefis de var içinde. O halde bulmak istiyorsan boşalt çantanı bire r birer doldurduğun gibi heyacanla ve çarçabuk.Sakın ha! erteleme daha fazla çünkü çantanın kulpu yıpranmakta.

      TEFEKKÜRÜN ÖNEMİ VE KAZAÇNLARI

"Onlar ayakta iken,otururken,yan yatarken Allah'ı anarlar;göklerin ve yerin yaratılışını düşünürle.Rabbimiz sen bunu boşuna yaratmadın .Sen müzzehsin.Bizi ateşin azabından koru.derler."Al-i imran,191

 Allah Rasulu'nün (SAV) Nübüvvet temelini oluşturan şeyde tefekkürdü.Peki nasıl saatlerce hatta günlerce dalardı tefekküre? Cebel-i Nur'da tüm Mekke önündeyken onları hiçe sayıp,yanlız Rabbini hatırlatan Kabe'ye bakardı.Hedefi doğruydu.Baktığı yanlız bir bina;o bina ki çevresindeki tüm binalardan daha sade;değerini sahibinden alan bir bina idi.Bunalmıştı menfaatperest insanlardan.Emin olan şahsiyeti gibi eminlik kalmamıştı kimsede.Yaşamanın böylesine hiçlik uğruna olmasındansa yaşamdan uzak kalmak dahi iyiydi. Böylece sığındığı o mağra O'na(sav) inecek olan ayetlerin temel amacı insanın akletmesi gibi buna sebeb oldu.

   Bugün insanların islamda uzak kalmasının sebebi yine tefekkürden uzak olmalarıdır.Mesala,Hıristiyanlara göre rahibe soru sormak yanlıştır.İlim değil,iman insanı kurtarır derler.Müslüman olan bir Rahip anlatıyor;"Bizde incili baştan sona okuyan yoktu.Onu okumaya karar verdim.Okudukça yasağımızı çiğnemeye kalkıştım yani.Ve soru sormaya başladım.Peygamberleri öyle bir anlatıyordu ki,saygınlıklarını yerle bir eden bir uslupla.Peki ya örneklik için gönderilmemişler miydi?Kur'an'da ise herbirinin mükemmel bir örnek olarak anlattığını okudum.İşte bu beni İslama çekti.Elhamdulillah..."

    Demek tefekküre götüren yol da okumakmış.İmam-ı Şafi:"Tefekkür zekayı açar."Okuma bilmesende insanı,kainatı okumak Peygamberimiz(sav) gibi...

      Tefekkür,dört türlü olur:

1-Allah'ü Tealanın mahluklarındaki güzellik ve faydaları düşünmek;O'na inanıp O'nu sevmeye sebeb olur

2-Onun vaat ettikleri sevabları düşünmek,ibadet yapmaya sevab olur.

3-Onun bildirdiği azabları düşünmek,O'ndan korkmaya,kötülük etmemeye,günahtan kaçmaya sebeb olur

4-O'nun nimetlerine karşılık nefsine uyarak günah işlediğini,ğaflet içinde yaşadığını düşünmek,Allah'tan utanmaya sebeb olur.

  Musa(as) ümmetinden biri otuz sene ibadet eder,bir bulut kendisini gölgeler.Birgün bulut gelmez,güneşte kalır.Üzülerek Annesine anlatır.Annesi:"Bir günah işlemissindir".Der.Evladı:"Hayır."Der.Annesi:"Göklere,çiçeklere bakıp da yaratanın azametini düşünmediysen,bundan daha büyük hata mı olur?"

  Ama malasef bugün güzel bir manzaraya bakış sadece romantiklik olarak algılanıp Yaratanı değil Yaratılan düşünülüyorŞimdi sardı etrafımızı hurafe ve boşluğumuzu kullanacak boş şeyler seli.Boğulmak istemeyen Tefekkür gemisine binecek ve gerçekleri bulmak için seyreleyecek dalgaları.Gemiye binmek yetmez.Rotanı da doğru yere çevirmeli;yanlızca LİLLAH uğruna. Tefekkürle yol alıp sürekli niyetsorgulanmalı.Gideyimde nasıl gideyim deme sakın çünkü önüne ıssız adalar çıkacaktır.Hedefsiz giden kısa süre sonra sıkılıp geri dönecektir.

   Aslında gerek hadis kitaplarının çoğunlğu yahut diğer bir çok kitap'ın ilk konusu niyettir.Doğru niyet temiz oladıkça muvaffakiyet alınamaz. Ama bugün niyetlerimizi sorgulama gibi bir gereksinim göremez olduk.Bununda sebebi Tefekkürsüzlük değilmidir?İnşallah bir sonraki makalemizde niyete deyineceğiz.  Haydi öyle ise unutma kardeşim hayrın anahtarını.Daha fazla paslanmadan kullanmaya başlayalım.

 

VESSELAM.......