HAYDİ MİNA'YA

HAYDİ MİNA'YA

Kur'ân'ı Kerim'de kıssalar anlatılır tabi bu kıssalar bizim tarih veya okul Kitaplarında anlatılan hikayeler gibi bir şahsiyetin doğumundan Ölümüne kadar olan zamanı anlatmaz nitekim Kur'an bir tarih kitabı değildir.

Kur'ân'ı Kerim'de bazı peygamberlerin anıları  anlatılır ama Kur'an anı kitabı değildir. İşte bu günlerde   sadakat ve teslimiyetin örneklerini birkez daha hatırlayacağız. 

  Kur'an'ın bizlere ibret nazarıyla bakmamızı emrettiği bir kıssa ve olayın yıldönümü olan günlere yaklaştık. Bizlere bu güne kadar olayı şu şekilde anlattılar birgün Ibrahim(a.s) Rüyasında oğlu İsmail (a.s) ı kestiğini görür ve sabah olunca onu kesmeye gidince bıçak kesmez ve Allah'u Teala bir koç gönderir ve onu kestirir. Ama Saffât süresine baktığımız zaman bu ibret verici olayı Kur'an'dan dinlediğimiz zaman bizlere Nuh (a.s) ın kıssasını bitirir ve derki ; Nuh'un grubundan İbrahim vardır. Eğer Allah'u Teala kendisine 950 yıl peygamberlik verseydi o yine imandan Sırat-ı Müstakîmden ayrılmayacak. Faize bulaşmayacak ve amellerini riya ile heba etmeyecekti.  

 Ve Allahu Teala Söze başlıyor. إذ جاء ربه بقلب سليم  hatırlaki Ibrahim rabbine saf ve temiz bir kalp ile gelmişti.(Saffât 79) ve İbrahim (a.s) davete başlar kavmini ama kendisine iman edenler azdır ve en sonda Nemrut onu ateşe atacağını söyler ama Allahu Teala kuluna yardım eder ve onları zelil kılar. İbrahim (a.s) davet mekanları aramakta ve nihayetinde kendisine iman edenlerin az olduğu ve kendisinin ise İslamı yaşayacak ve yaşatacak mekanlar arama sebebi ile rabbine şu şekilde yakarır ربي هب لي من الصالحين Rabbim bana Salih evlat ver der. Ya Rabbi kavmimden bana iman edenler az bana islam ahlağı üzere yetiştirebileceğim bir evlat nasip etki onunla islamı yaşayabileyim dercesine.

  Nihayetinde İbrahim (a.s) gözbebeği ile imtihan olur Rüyasında onu kestiğini görür ve oğluna danışır cevaben ey baba emrolunduğun işi yap beni sabredenlerden göreceksin işte duygunun ve hislerin artık durduğu ve sadece iman ve teslimiyetin işe yaradığı bir an. İşte Allah'a teslim olan Müslüman fertler ve bunlardan müteşekkil olan Müslüman aile ve akabinde yaradanın onlar için hazırladığı adn cennetleri. 

 İbrahim (a.s) imtihanı kazandı ve onun imtihanı evladı ileydi. Peki bizim imtihanımız işte burası dikkatimizi çekmeli bizim ismailimiz bugün riya ile  bugün yaradanımızdan daha çok Önem Verdiğimiz eşimiz olabilir aşımız olabilir ve belki iş kariyeri belkide koltuklarımız olabilir bunu tespit edip Mina'ya doğru yol almamız lazım hemde büyük taşlar ile.

Riya için ve Allah'tan daha çok önem Verdiğimiz herşey için elimize taşları ve İsmail'imizi alıp yollara düşme vakti. 

 

 O halde haydi Mina'ya...

Kurban Bayramlarını bir normal sıradan kasaptan aldığımız etin dışında ona ihlas ve samimiyeti ve Allah'a yaklaşma niyetini dahil etmeliyiz. Aksi halde yılda bir defa yapılan Noel günlerinden farkımız kalmaz onlar Hindi kesiyor bizde kurban fark ihlas ve samimiyet.

Kurban bir et dağıtma fakir ve Komşuları yılda bir hatırlama Yıldönümü değildir. Bilakis Sadakat ve teslimiyetin yıldönümüdür.

 Rabbimden bizlere bu şuuru vermesi dileğiyle kurbanlarımızı kabul etmesini istiyorum ve Kurban Bayramı'nızı tebrik ediyorum. Bayramınız mübarek olsun.