RABBANİ GENÇ

RABBANİ GENÇ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

 

      Allah’a hamd ve onun Rasulu Hz. Muhammed(as)’a salat ve selam olsun. Gençlere seslenmek hakikaten insana başka bir tat tattırıyor. Çünkü gençlere seslenmek, başkalarına seslenmek gibi değildir. Zira gençlik hayatın doruk noktası, fedakarlıgın en yüce safhası, ilim(bilgi) elde etmenin ve geleceğin hedeflerinin temelleri atılacağı bir dönemdir. Bu nedenle İslam Alimlerinin zihinlerinden geçen şu sorular onları hep rahatsız etmiştir. Gençler kimleri örnek alıyor? Gençliğini ne işler içinde meşgul ediyor? Gençliğin değerini ne kadar anlıyor? Ve buna benzer birçok sorun İslam liderlerini sevince veya hüzne götürmüştür. Çünkü kendilerinden sonrada Allah’ın davası için çalışan erlerin yetişmesi için çalışmışlardır. Bundan dolayı sürekli olarak gençler üzerine yatırım yapmışlar. Nitekim geleceğin önderleri bu gençlikten tezahür edecektir. Bunun için, gençlerin hayatlarını hayır, hasenat ve faydalı ilim üzere bina etmek için çalışmak hepimizin görevidir. Allah’tan Rabbani Geçlerin oluşmasını ve benim bu muazzam grup içerisinde yer almamı niyaz ediyorum.

 

    Yıllardır Müslüman toplum üzerinde ve Müslüman gençlerin üzerinde çok sinsice oyunlar, toplumun genç fertlerini fesada uğratacak çok sinsice ve çok büyük oyunlar oynandı ve halada oynanmakta. Bu güçlere karşı rabbani, yalnız Allah’tan korkan, insanlara gerçek İslam şeriatını beyan edecek bir neslin oluşması gerekmektedir. Bu yapıyı oluşturacak kriterleri sizlere on altın madde olarak sunmak istiyorum.

 

1-Zamanın kıymetini bilen Rasulullah(as)’ın, Sahabilerin ve Selef-i Salihin(Allah hepsinden razı olsun) zamana verdiği önemi kavrayan, ‘İşimiz vaktimizden çoktur.’ Cümlesini kendisine düstur edinmektir.

 

2-Nefsine karşı sorumluluklarını bilen ve nefsini pis arzulardan temizleye çalışan kendisine şu sözü düstur edinen ‘Nefsine uyarsan, o senin efendin olur. Onu yorarsan o senin kölen olur.’genç bir nesil olmaktır.

 

3-Kendisini cennetle müjdenmiş grup arasında görmemektir. Allah’ın Salih kullarından bir tanesi ne güzel söylemiştir:’Yazıklar olsun sana ey nefsim! Amellerin seraba benziyor, kalbin takvadan yoksun ve günahların kumlar kadar çokken, göğüsleri henüz tomurcuklanmış huriler istiyorsun. Sen, içmeden sarhoş olmuşsun.’

 

4-Üst düzeyde bir İslami bilgi edinen ve ayrıca kendi ihtisasında da uzman olan işini en güzel yapan bir genç olmak.

 

5-Cemaatten ayrılmayan, ezanını duyduğunda sanki cennete gidiyormuşçasına bütün işlerini bırakıp cemaate koşan bir genç olmak.

 

6- Fasih Arapçayı öğrenmeye çaba gösteren ve kendi yaşadığı vatanın da kullandığı dilin uzmanı olan bir genç olmak.

 

7- Vakar sahibi, aşırılıktan ve yetersiz ibadet etmekten Allah’a sığınan dinde orta yolu seçen bir genç olmak.

 

8-Cihat, şehadet aşkıyla yatan ve tekrar Allah’a döndürüleceğinin şuurunda olan bir olmak.

 

9- Zorluklara karşı bir kalkan gibi cesaretli olan bir genç olmak.

 

10- Murakabe(İlahi Mobese sistemi)yi unutmayan bir genç olmak..

 

SELAM VE DUA İLE…