MÜJDE!!!  İŞLER YOLUNDA GİTMEYECEK…

MÜJDE!!! İŞLER YOLUNDA GİTMEYECEK…

Ebu Musa anlatıyor: Peygamberimiz buyurdu ki: “İşittiği şeyin verdiği eziyete Aziz ve Celil olan Allah’tan daha sabırlı kimse yoktur. Çünkü O’na şirk koşulur, çocuğu var denilir, ama O yine de onlara afiyet ve rızık vermeye devam eder.” (Buhari)

Süre:FATIR Ayet:34 Cennete giren mü’minlerin nidası;

“Bizden hüznü gideren ALLAHA Hamdolsun”

                     Ahiret inancımızın olmasına rağmen şu hayatta anlayamadığımız esprilerden biride iyiliklerin ödülünü, kötülüklerin de cezasını hemen görmek isteyişimizdir. Bu aynı zamanda dünya hayatının bir imtihan hayatı olduğunu unutmamızın doğal sonucu…  Dünya hayatının bir sonuç değil, sonuca götürecek bir sebep olduğunu hatırlamaya ihtiyacımız var. Yoksa başımıza gelenleri sonuç olarak değerlendirmek Sünnetullah ın  hilafına olur.

Gerçi insanoğlu başına gelen nimet ve bollukta sıkıntı çıkarmaz. Ama  söz konusu bela ve musibet olunca liyakat nutukları çekmeye başlar.

“Ne yaptım da geldi bunlar başıma”      “Bunu hak edecek ne yaptım “  “İyilik yaramıyor demek ki” vs.

Bu tüm hesapların bu dünyada görülmesi gerektiğini düşünen, tek dünyalı insanların  muhasebesi! 

                          Mesele liyakat olsaydı en başta ki hadisi nasıl anlayacağız. Yada herkes hak ettiğini bulsaydı bu dünyada iyiliği en çok hak edenler, en çok kötülüğe maruz kalırmıydı?! İnsanlığın en hayırlıları olan peygamberler en çok eziyete maruz kalmadılar mı?! Ve hiç şikayet etmediler. Çünkü biliyorlardı bugün mükafat günü değil. Ama biz çok fazla şikayet ediyoruz, şikayete konu olacak meseleler biz de çok daha az olmasına rağmen.   Mesela;

-Hiçbirimiz sağlıklı ve sıhhatli olmaya Hz Eyyub kadar layık değildik ama hiçbirimiz onun kadar hasta olmadık.

-Sözü dinlenilmeye,sözüne uyulmaya hiçbirimiz Hz Nuh kadar layık olmamamıza rağmen hiçbirimiz onun kadar terslenmedi.

-Kalabalık ve nüfus sahibi olmaya hiçbirimiz Hz İbrahim kadar layık değilken hiçbirimiz onun kadar yalnız kalmadı.

Ya Efendimiz! İnsanlığın en hayırlısı; annesiz babasız büyüdü, yurdundan çıkarıldı, 6 çocuğu kendinden önce vefat etti ve daha sayısız sıkıntı… (aleyhimüsselam)  Örnekler burada sayılamayacak kadar çoktur.

                    Demek Allah kıymet verdiğine sıkıntı da veriyor. Nerede?  Hiç kıymeti olmayan bu dünyada.

 Neden; Çünkü şu çileli, geçici ve yorucu dünyada binumara olmadığını anlayalım diye. Cehennem korkumuz ve cennet arzumuz diri kalsın diye. Az bir sıkıntıyla uzun, hatta sonsuz bir rahata kavuşalım diye. Yaklaşıyoruz! Her şeyin hesabının sorulacağı, çilenin bittiği, karşılığının alındığı,korkunun ve hüznün olmadığı ahiret yurduna…

                Bu dünyanın tabiatında aksilikler,sıkıntılar,dertler,belalar var. Eziyetler, yorgunluklar, çatışmalar, münakaşalar,  sürekli yolunda gitmeyen işler var.

                Bu güne kadar işleriniz de hep aksilikler olmuş nerdeyse hiçbir işiniz yolunda gitmediyse size bir müjdem var; Bundan sonra da işleriniz yolunda gitmeyecek…