Anne Baba Hakkı

Anne Baba Hakkı

Allah azze ve celle ayeti kerimede şöyle  buyuruyor: “Sadece kendisine kulluk etmenizi,anne babanızada iyi davranmayı kesin bir şekilde emretti.onlardan biri ve ya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine öf bile deme. Onları azarlama ve onlara güzel söz söyle.(isra 17/23)

Ebu musa el-eşarinin oglu ebu bürdeden rivayet edildiğine göre şöyle anlatmıştır:

İbn-i Ömer(r.a)Yemenli bir adamın sırtında annesini taşıyarak kabeyi tavaf ederken şöyle dediğine şahit oldu: ‘Annemin itaatkar devesiyim ben, onların diğer binekleri usansa da usanmam ben. Sonra da, ey ibn-i Ömer (r.a) ben annemin hakkını ödemiş oldum mu dedi. İbn-i Ömer(r.a)hayır doğum anındaki tek bir inlemesinin karşılığını dahi veremedin dedi. Sonra ibn-i Ömer(r.a) kabeyi  tavaf edip makam-ı İbrahim’e geldi,orada iki rekat namaz kıldı ve şöyle söyledi: Ey Ebu Musa’nın oğlu (Ebu Bürde),  kılınan her iki rekat namaz, kendisinden önceki günahları örter.

Ayet ve hadislerden anladığımıza göre anne babanın yeri çok büyüktür.

Öyle ki onlara itaat etmek Allaha itaat etmektir. Bizi küçüklükten beri büyüten, yetiştiren, bizi koruyan ve bizim için uykusunu bölen o güzel insanların hakkını ve değerini Allah(c.c) en üst mertebeye koymuştur.Annenin kıymetinden dolayı Allah (c.c) cenneti ayaklarının altına sermiştir.

Bizden istenilen şey anne ve babamıza Allahın istediği değeri vermek ve onlara Allahın belirlediği ölçüye göre itaat etmektir. Allah (c.c) Kur-an-ı Kerimi’nde böyle diyor.Anne baba hakkı o kadar büyük ki ahirette omzumuza yüklense taşıyamayacağımız kadar ağır gelir. Fakat bunlara rağmen onlara yaptığımız

haksızlıklara karşılık bizi affedecek kadar da merhametlidirler.Bundan dolayı

ebeveynlerimiz bize iş buyurduğu zaman o işlerin  kusursuz bir şekilde ve hoşlarına gidecek tarzda yapmamız gerekir.

Allah annelerimizden de babalarımızdan da razı olsun, onları iki cihanda  mutlu etsin ve onlara merhametiyle muamele etsin.